A tél és a fagy közeledtével medencénket a teljeskörű védelem érdekében téliesíteni kell. Cégünk és tapasztalt szakembereink ebben is az Ön szolgálatára állnak.

A medencét télen telített állapotban kell hagyni, mivel a medenceburkolat károsodhat a közvetlen jég és a fagy által. Télen a vízfelszín akár 20-30 cm vastagságban is befagyhat. A medencék falaira belülről ható nyomás a vízbe helyezett fagytestekkel elnyelhető. Ezek az 50cm-es PE műanyag súlyozott testek lebegnek a víz felületén és a jég nyomását teljes keresztmetszetükben felveszik, így védve a medenceszerkezetet.

Téliesítéskor a medence vizébe adott mennyiségű téliesítő folyadékot kell önteni. Ezek a vegyszerek csökkentik a vízkőkiválási folyamatot, és megakadályozzák az algák szaporodását, megkönnyítve a tavaszi kitakarást.

A medencék felszínét egy speciális téli takaró fóliával kell letakarni, amely tökéletesen lezárja medencét. Ez lehet előre gyártott méretű, vagy készíthetjük a helyszínen is pontosan az Ön medencéjére szabottan. Az úszómedence adottságaiból, illetve a letakarás fajtájából adódóan többféle rögzítési technikával fixálhatjuk a téli takarót. Az előre konfekcionált takaróknál a vízzsákos megoldást, míg a helyszínen készített takaróknál a hevederes, beakasztó füles rögzítést ,vagy ezek kombinációit alkalmazzuk. A takaró anyag egy szöveterősített PVC ponyva, melyet 2 féle vastagságban, és számos színben forgalmazunk. A széles színválasztékból adódóan kertje télen is kellemes és esztétikus látványt nyújthat.

A folyamat fontos része még a vízforgató berendezés szakszerű téliesítése, melyet szétszedni és gondosan vízteleníteni kell a fagy okozta problémák elkerülése érdekében.

A fürdőszezon kezdetekor eltávolítjuk az összegyűlt csapadékot a takaróról, levesszük a fóliát, kivesszük a fagytesteket, majd megfelelő vegyszerezés után beindíthatjuk a vízforgatást.

A megfelelő téliesítés nagyon fontos, a medence szerkezete, a burkolat valamint a gépészet megóvása céljából. Csak így tudjuk biztosítani, hogy az Ön medencéje az évek múlásával se veszítse el varázsát és szépségét.

Téliesítés lépésről lépésre képekben

Senki nem szeretne tavasszal a medence felnyitása után azzal szembesülni, hogy a medence vize koszos, algás, vagy arra döbben rá, hogy a téli fagyból adódóan sajnos a medence több helyen is károsodott. Annak érdekében, hogy ezt elkerüljük, fontos odafigyelnünk arra, hogy a zord időjárásban megvédjük a külső hatásoktól a medencénk szerkezetét, illetve a benne található vizet. A medence téliesítésének a célja, hogy a medencetestet, a burkolatot, illetve a medencegépészetet óvjuk a téli időjárás viszontagságaitól.

Mikor kell elvégezni a medence téliesítését?

A medence téliesítését ajánlott akkor elvégezni, amikor a kinti hőmérséklet már 15-10 Celsius fok alatt marad. Erről a fontos teendőről soha nem szabad megfeledkeznünk, hiszen a zord időjárás, a jég, a hó, és a fagy hatása könnyen károsítani tudja a medence szerkezetét és burkolatát. Nagyon fontos észben tartani, hogy téliesítés során sem szabad a medencében lévő vizet leengedni, hiszen ez ez védi majd meg az időjárás káros hatásaitól.

Mivel a nagyon hideg téli időjárásban könnyen előfordulhat olyan mértékű lehűlés, hogy a víz felszíne akár 30 cm vastagságban is megfagy, érdemes bevetni azokat a fagytesteket, melyek megvédik azt a hidegtől. Ha a víz befagy, akkor a medence belső falára ható nyomást szükséges elnyelni ezekkel a fagytestekkel, melyek 50 cm-es PET műanyagból készülnek, és képesek a víz felületén lévő nyomást keresztmetszetben felvenni, ezáltal hatékonyan megvédik a szerkezetet fagyos időjárástól.

Emellett a megfelelő téliesítéskor szükség van egy olyan egy olyan folyadékra is, mely képes csökkenteni a vízkő kiválást, emellett azért is célszerű használni, mert hatékonyan megakadályozza a kellemetlen algásodást.

A medence téliesítésének legfontosabb lépései

Medencénk téliesítése során elengedhetetlen az, hogy egy megfelelő méretű, speciális téli védőfóliával lássuk el, mely teljesen le tudja zárni. Ezt akár előre gyártott változatban is meg tudjuk vásárolni, de egyedi méretű és fajtájú fólia készíttetésére is van már lehetőség. Az, hogy ez a fólia milyen módon lesz feltéve a medencénkre függ attól, hogy milyen fajtájú, illetve a medence milyen adottságokkal rendelkezik. Abban az esetben, ha a medencefólia egyedileg lett készíttetve, a beakasztófüles rögzítést, a hevederes megoldást, vagy ennek a kettőnek a kombinációját kell alkalmazni.

A medence téliesítésének az első feladata, hogy a medencevizet megfelelően ki kell takarítani, ki kell porszívózni. Ezután kell behelyezni a vízbe hossz és keresztirányban a fagytesteket. Ezután minden olyan csövet és gépészeti berendezést vízteleníteni kell, mely a fagyhatár fölött van. Ha a gépek függesztve vannak a medence peremére, akkor azokat a vízből mindenképpen el kell távolítani. Ezután szükséges a téliesítő folyadékot megfelelő mennyiségben a vízhez adagolni, majd a medencét le kell takarni a téli medencetakaróval, mely megakadályozza, hogy különböző szennyeződések kerüljenek bele. Ha helyesen elvégeztük a medence téliesítését, akkor garantáltan tiszta, és szép vizet fogunk találni tavasszal, a medence megnyitásakor.